Jak Zacząć Malować: 5 Prostych Kroków Do Mistrzostwa

 • Post published:23 kwietnia 2023
 • Post comments:0 Komentarzy
Jak zacząć malować

Wstęp

Zastanawiasz się jak zacząć malować? Zacznijmy nasz błyskawiczny start w malarstwie i zróbmy razem 7 kroków do sztuki. Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z malarstwem, warto wiedzieć, od czego zacząć. W tym artykule postaram się przedstawić podstawowe informacje, które pozwolą Ci na skuteczny start w tej dziedzinie i odpowiedzą na pytanie: JAK ZACZĄĆ MALOWAĆ?.

Krok 1: Zorganizuj miejsce pracy

Malarstwo to dziedzina, która wymaga nie tylko chęci, ale także odpowiedniego sprzętu i przestrzeni do pracy. Na początku musisz zorganizować sobie miejsce pracy i je zabezpieczyć. Porządek to podstawa, malując w domu zabezpiecz podłogę, dywan lub inne elementy folią malarską albo papierem. Gdy wybierasz się na malarstwo plenerowe musisz mieć sztalugę plenerową oraz plecak na swoje przybory. Jeśli nie masz możliwości malowania w domu, pracownia HEROSI SZTUKI w Warszawie  oferuje doskonałe warunki do tworzenia dzieł sztuki. W artykule przedstawimy Ci porady i podstawowe informacje na temat tego jak zacząć malować. Ale jeśli chcesz zanurzyć się w pełni w sztuce, ODWIEDŹ PRACOWNIĘ MALARSKĄ HEROSI SZTUKI i pozwól sobie na twórcze eksperymenty.

Krok 2: Wybierz technikę

Masz już gdzie malować i zastanawiasz się jak zacząć malować i przede wszystkim czym. Wejdźmy w to głębiej i zacznijmy od małego zestawienia najbardziej popularnych technik malarstwa artystycznego.

Charakterystyka rodzajów farb używanych w malarstwie artystycznym:

Łatwość malowaniaRodzaj farbyCharakterystyka
BARDZO
ŁATWE
GwaszGwasze wodne składają się z pigmentu i spoiwa którym jest guma arabska. Gwasze są kryjącymi, szybkoschnącymi farbami o gładkiej satynowej fakturze, można ich używać również do wykończenia obrazów akwarelowych. Maluje się nimi na papierze. Są idealne na początek i stosunkowo tanie.
ŁATWEFarby akryloweFarby akrylowe składają się z pigmentów zmieszanych z żywicami akrylowymi. Są one szybkoschnące i łatwe w użyciu, co czyni je popularnym wyborem dla początkujących artystów. Mogą być stosowane na różnych powierzchniach, w tym na płótnie, papierze, drewnie i ceramice.
NEUTRALNEFarby temperoweFarby temperowe mają wiele odmian, tempera jajeczna składa się z pigmentów zmieszanych z jajkiem, octem i wodą. Tempera syntetyczna to głównie pigment, woda i klej. Są szybkoschnące i nie są tak trwałe jak farby olejne. Mogą być stosowane na papierze, kartonie i drewnie. Jeśli nauczy się technologii to bardzo łatwa i przyjemna technika dająca szybko efekty.
TRUDNEFarby akwareloweFarby akwarelowe składają się z pigmentów zmieszanych z wodą i gumą arabską. Są przezroczyste i delikatne, a ich właściwości można kontrolować przez dodanie lub odjęcie wody. Są one stosowane na papierze akwarelowym. Potrzeba dużo wprawy aby nauczyć się manipulować zaciekami, tak aby tworzyć przewidziane przez nas kształty
BARDZO
TRUDNE
Farby olejneFarby olejne składają się z pigmentów zmieszanych z olejami roślinnymi lub syntetycznymi. Są bardzo trwałe, ale wymagają dłuższego czasu schnięcia. Mogą być stosowane na różnych powierzchniach, w tym na płótnie, metalu i drewnie. To bardzo skomplikowana technika malarska, jeśli chcesz być w niej mistrzem potrzebujesz lat praktyki i dużej wiedzy z technologii malarstwa.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z malowaniem i nie wiesz jeszcze jak zacząć malować, nie musisz od razu znać wszystkiego na temat malarstwa, ważne jest, abyś zaczął od prostych rzeczy i stopniowo poszerzał swoją wiedzę i umiejętności.

WYBÓR NA POCZĄTEK = FARBA AKRYLOWA

Wybór technik malarskich na początek jest bardzo ważny. Farby akrylowe są jednym z najbardziej preferowanych materiałów na początku nauki malowania. Są łatwe do nauczenia się i stosunkowo tanie w porównaniu do innych farb. Niewątpliwym atutem farb akrylowych jest to że szybko schną, co pozwala na pracę w krótkim czasie.

Krok 3: Zadbaj o to, by mieć czym malować

Jak zacząć malować nie mając czym malować? Oto lista zakupów malarskich z podziałem na kategorie, które mogą pomóc początkującym artystom w przygotowaniu swojego zestawu.

Czym malować:

 • Farby akrylowe – podstawowe kolory: biel, czerń, czerwień, błękit, żółcień. (Jeśli chcecie powiększyć gamę kolorów najpierw zainwestujcie w brązy, są najbardziej użyteczne).
 • Paleta do mieszania farb.
 • Pędzle różnych rozmiarów i kształtów np. płaskie, okrągłe, wachlarzowe. Polecamy na początek malować pędzlami ze szczeciny.
 • Tektura, papier lub płótno, w zależności od budżetu.
 • Szpachelka (do mieszania farb lub nakładania farby na płótno).
 • Stemple (gąbka, szmatka, Twoje palce, wszystko co możesz odcisnąć na podobraziu i da Ci ciekawy kształt).
Jak zacząć malować - proponowana paleta barwna

Czym czyścić:

 • Woda (do czyszczenia pędzli po użyciu farb wodnych).
 • Słoik (gdzieś trzeba trzymać wodę. Najlepiej użyć takiego po przetworach lub sosach).
 • Szare mydło w kostce (do czyszczenia pędzli po użyciu farb).
 • Miękka gąbka/szmatka bawełniana (do usuwania nadmiaru farby z pędzla lub płótna).

Inne:

 • Sztaluga malarska.
 • Folia malarska – do zabezpieczenia podłogi.
 • Fartuszek malarski (aby nasze ubranie to przeżyło).
 • Klej (do przyklejania papieru do podłoża, przeklejenia tektury lub płótna przed gruntowaniem).
 • Grunt Gesso jeśli sami dostosowujemy podłoże do malowania.
 • Taśma malarska (do ochrony obszarów, których nie chcesz malować).
 • Szkicownik (do szkicowania swojego projektu przed namalowaniem na papierze lub płótnie).
 • Ściereczki bawełniane (do wycierania nadmiaru farby z pędzla lub płótna).
Jak zacząć malować - farbami akrylowymi w pracowni rysunku i malarstwa herosi sztuki w warszawie

Powyższa lista nie jest wyczerpująca i może być dostosowana do indywidualnych potrzeb i preferencji artysty. Ważne jest, aby zacząć od podstawowych narzędzi i stopniowo rozszerzać swoją kolekcję w miarę rozwijania swoich umiejętności i eksperymentowania z różnymi technikami. Na kursach Herosi Sztuki pokazujemy dokładnie jak używać akcesoriów malarskich, przygotować podobrazie i poprawnie mieszać kolory. Pokażemy Ci dokładnie jak zacząć malować, więc jeśli czujesz, że brakuje Ci wiedzy i praktyki z technologii malarstwa, zapraszamy do naszej pracowni.

Jak zacząć malować szkoła rysunku i malarstwa herosi sztuki warszawa wawer

Krok 4: Zdecyduj co malować

Kiedy już masz wszystkie materiały i całą wiedzę jak zacząć malować, czas na tworzenie. Możesz zacząć od malowania martwej natury, portretów, pejzaży lub abstrakcyjnych kompozycji. Nie musisz od razu malować arcydzieł, zacznij od prostych i łatwych do wykonania obrazów, aby rozwijać swoje umiejętności i nabierać wprawy. Jeśli zastanawiasz się co jest najlepszym tematem na początek, który w krótkim czasie da Ci najwięcej umiejętności to jest to niewątpliwie martwa natura.

Martwa natura to podstawa. Ale jak zacząć malować martwą naturę? Uwierz mi to prostsze niż myślisz!

Ustaw sobie krzesło, połóż na nim stare prześcieradło, a na wierzch kilka kwiatów w wazonie (mogą być sztuczne, nie więdną i zawsze są tak samo ułożone).

Bądź eksperymentatorem – ze wszystkiego można zrobić martwą naturę. Na ASP mieliśmy często stare buty, zniszczony parasol lub naczynia kuchenne. Nie jest ważne co malujesz, tylko jak. Daj sobie okazje, aby ćwiczyć malowanie różnych faktur: zróżnicowanej szorstkości, połyskliwości, rysować rzeczy śliskie, puchate, gładkie. Szukaj różnych materiałów, aby ćwiczyć oddanie ich fizycznych właściwości na płótnie!

Pamiętaj, że martwa natura, foto referencja w postaci zdjęcia dziadków czy pejzaż, który malujesz podczas wyjazdu na wsi TO NIE JEST TWÓJ PUNKT DOJŚCIA, TO PUNKT WYJŚCIA. To tylko inspiracja. Nie masz żadnego obowiązku malować tego wszystkiego dosłownie. Nadaj swojemu dziełu charakter indywidualny, przepełnij go atmosferą palącego słońca zawężając gamę kolorystyczną do samych ciepłych barw. Domaluj motyla do kompozycji z kwiatów którą ułożyłeś, aby dodać do tematu poetycką nutę. NIE BĄDŹ ODTWÓRCĄ, BĄDŹ TWÓRCĄ. Nie zastanawiaj się wyłącznie jak zacząć malować obraz, eksperymentuj z nim. Bądź ciekaw, co się stanie jeśli zmienisz kolory, uczynisz je wszystkie bardziej jaskrawymi, lub stonujesz do subtelnych mikro różnic chromatycznych (chromatyczność – odcień i nasycenie barwy). Daj swojemu widzowi coś do przeżywania.

Jak zacząć malować - herosi sztuki szkoła rysunku malarstwa i grafiki 3d warszawa wawer króla maciusia 10

Krok 5: Rozwiń się w malarstwie – Jak zacząć malować, aby ewoluować

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z malarstwem, to pierwszym krokiem do rozgryzienia tego jak zacząć malować, jest regularna praktyka. Nic tak nie rozwija umiejętności malowania jak samo malowanie, więc nie bój się eksperymentować i tworzyć regularnie. Najlepiej codziennie, lub przynajmniej kilka razy w tygodniu.

Kolejnym nawykiem, jest eksperymentowanie z różnymi technikami i stylami malowania. Znajdź coś, co Ci odpowiada i rozwijaj to dalej. Nie bój się szukać inspiracji w sztuce innych artystów, ale pamiętaj, aby nigdy nie kopiować ich prac.

Ważnym aspektem tego jak zacząć malować i rozwijać swoje umiejętności artystyczne, jest zdobywanie wiedzy i malarskiego warsztatu. Czytaj książki i artykuły o różnych technikach malowania, uczestnicz w warsztatach i szkoleniach, rozmawiaj z innymi artystami. Im więcej wiedzy i doświadczenia, tym większe możliwości.

Nie musisz od razu wynajmować atelier i inwestować w sztalugę malarską czy najdroższe farby. Jeśli szukasz dodatkowej motywacji i chcesz uczyć się w grupie, zapisz się do pracowni Herosi Sztuki na ZAJĘCIA GRUPOWE Z MALARSTWA i skorzystaj z naszego sprzętu oraz wiedzy. Tam spotkasz innych pasjonatów sztuki, z którymi będziesz mógł dzielić się swoimi doświadczeniami i rozwijać swoje umiejętności.

Możesz również wybrać się do nas na LEKCJE INDYWIDUALNE VIP, pod okiem instruktora wyłącznie dla Ciebie, lub sprezentować taką lekcje bliskim w postaci VOUCHERA. W pracowni Herosi Sztuki powiemy Ci wszystko co musisz wiedzieć o tym, jak zacząć malować artystycznie farbami, pokażemy Ci wszystkie techniki i nauczymy technologii, abyś mógł w pełni rozwinąć artystyczne skrzydła.

jak zacząć malować w szkole rysunku malarstwa i grafiki 3d Herosi Sztuki

Podsumowanie

Podsumowując, rozpracowanie tego jak zacząć malować może być na początku nie lada wyzwaniem, ale też wspaniałą przygodą, która otwiera przed nami drzwi do świata kreatywności i wyobraźni. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na malowanie martwej natury, krajobrazów czy portretów, kluczowe jest poświęcenie czasu na ćwiczenie, eksperymentowanie z różnymi technikami i materiałami oraz cierpliwość i wytrwałość w pracy nad swoimi umiejętnościami. Pamiętaj, że to jak zacząć malować, to jedno, ale kontynuowanie tej drogi to już zupełnie inna sprawa. Bądź zawsze otwarty na naukę, inspirowany otaczającym światem i nie przestawaj malować!

Powodzenia!

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO I OTRZYMYWAĆ WIĘCEJ PORAD? OBSERWUJ NAS NA SOCIAL MEDIACH:

https://www.instagram.com/herosisztuki

https://www.facebook.com/HerosiSztuki

https://twitter.com/HerosiSztuki

Jak zacząć malować i ćwiczyć wyobraźnie - szkoła rysunku i malarstwa Herosi Sztuki

Dodaj komentarz